70 88 77 582 w 34
wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

Dentysta Dobra

Dentysta Dobra

Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie

Odsłonięte szyjki zębowe to normalny problem. Dają nieprzyjemne objawy i grożą rozwojem poważnych chorób, a w skutku nawet utratą zębów. Niezależnie od przyczyny tej choroby, należy się nią zarezerwować i nauczyć środki zaradcze.

Dentysta Moryń

Obnażanie szyjek zębowych to produkt „zatrzymywania się” lub same „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się toż z dnia na doba, ale proces tenże jest nieodpowiedni dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada przyczyny i zachęca optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright

wybielanie zębów ibright

Przyczyn może być wiele, choć najczęstsze z nich to wiek pacjenta, a ponadto nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, kłopoty z przyzębiem to niemal efekt naturalny, związany ze starzeniem się organizmu. Wyświetlanie się szyjek zębowych u osób po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest niczym zaskakującym. Co ciekawe, częściej rzecz dotyczy ludzi niż osób.

Niezależnie od wieku, przyczyną problemu bywa często również higiena. Także ta niedostateczna (niedoczyszczanie zębów, robiący się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), jak również taż przesadna (częste mycie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą dodawać się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w wyniku montowania się płytki nazębnej i przechowywania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” lub same „ruszanie się” dziąseł to niekiedy proces będący wynikiem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych z ostatniego względu zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu bywa i zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
Dodatkowo, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują kłopoty z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie określa się różowymi dziąsłami, które szczelnie oblepiają ząb u nasady, dobrze należąc do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy pokazują się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zimno, ciepło, a jeszcze na miły i nieprzyjemny smak także na dotyk to prawdziwy objaw obnażonych szyjek zębowych. Używa się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o ostrym smaku i temperaturze, jak także w dotyku z zimnym powietrzem, podczas mycia zębów etc. Uczucie jest trudne, jest się chwilowy, ale przeszywający ból.
W przypadku odsłoniętych szyjek zębowych przygląda się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj także zobaczyć. Odsłonięta część jest gorsza od reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie zależy od podstawy powstania problemu, a jeszcze od zaawansowania choroby. Zazwyczaj organizuje się jednak od środków higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to kluczowe szczeble w działaniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi uzyskuje się w gabinecie stomatologicznym w punkcie usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie udaje się je co pół roku.

Pomocna może istnieć jednocześnie zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych stosuje się miękkich szczoteczek. Duża jest jeszcze technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (zawsze w punktu od dziąsła) Tak jest stosować irygatory i/lub szczoteczki soniczne, które nie doprowadzają do stawiania się osadu nazębnego.

Dentysta Moryń

Warto zaopatrzyć się jeszcze w właściwe preparaty do czystości i pielęgnacji jamy ustnej. W przypadku nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba brać te do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Proste są także specjalne preparaty ochronne, które działają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, aby nie narażać się na ból, najlepiej unikać trudnego i trudnego, a ponadto słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy i minerały.
Czasami niezbędne jest rozpoczęcie leczenia ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało prawidłowo.
W wybranych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe kryje się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny bywa optymalnym wyjściem. Pokrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką pobieraną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Moryń

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments