KNF – czyli jak nie dać się oszukać przez pożyczkodawce

O parabankach i pożyczkach branych w tych instytucjach krąży wiele złych opinii. W mediach ostrzegani jesteśmy przed niejasnymi umowami, dużymi oraz ukrytymi kosztami. Czasami stoimy jednak pod ścianą i musimy się zapożyczyć, a bank nie chce dać nam kredytu. Co zrobić, by nie dać się oszukać idąc do firmy pożyczkowej? Poradzimy Ci w tym artykule.
Jeżeli planujesz, bądź musisz wziąć szybką pożyczkę to sprawdź swojego pożyczkodawcę. Jak? Firma, która jest oszustem i naciągaczem będzie widniała na liście ostrzeżeń publicznych KNF. Lista ta jest spisem pożyczkodawców aktualizowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego. Spis ten obejmuje firmy, przeciw którym prowadzone są postępowania prokuratorskie. Tak więc przed wzięciem pożyczki warto zajrzeć na tą listę. Na liście oprócz nazwy firmy znajdziemy, jakie postępowanie jest wobec niej prowadzone, informacje o akcie oskarżenia oraz etapie na jakim jest postępowanie aktualnie.
KNF jest organem nadzorującym prace banków, instytucji inwestycyjnych oraz ostatnio objęli swoją kontrolą firmy pożyczkowe poprzez Rejestr Firm Pożyczkowych. Jeżeli dana firma nie podlega kontroli Komisji Nadzoru Finansowego to działa ona nielegalnie i Komisja może przeprowadzić wobec niej czynności sprawdzające lub wyjaśniające. Z czystym sumieniem możemy stwierdzić więc, że na wyżej wymienioną listę trafiają podmioty finansowe które prowadzą swoją działalność w sposób niezgodny z prawem. Na liście tej znajdują się zatem:
Podejrzani o wyłudzenie danych.
Podejrzani o wyłudzenie pieniędzy.
Oszuści finansowi.
Malwersanci.
KNF przeprowadza analizę wszystkich zgłoszeń i informacji o możliwości popełnienia przestępstwa. Źródłem tych informacji są sami pokrzywdzeni, osoby prywatne, firmy i instytucje, a nawet media. Komisja Nadzoru Finansowego przeprowadza jednak własne dochodzenie w sprawie. W razie potwierdzenia się podejrzeń zbiera dowody i przekazuje sprawę do prokuratury. Żadne zgłoszenie do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz informacje składane na policję, Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów czy KRS-owi nie są bagatelizowane.
Oszuści mają wypracowaną dużą ilość nieczystych zagrań. Lista ich jest długa, więc ciężko je wymienić. Lista ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego obejmuje osoby prywatne oraz firmy i podmioty, które dopuściły się złamania prawa. Każdy wpis jest opatrzony komentarzem, jaki jest to rodzaj przestępstwa.
Tak więc warto sprawdzić listę ostrzeżeń publicznych zanim podejmiemy decyzję o wyborze pożyczkodawcy, zainwestowaniu swoich pieniędzy w funduszu. To zminimalizuje ryzyko zaistnienia sytuacji, w której zostaniemy oszukani. Warto również porównać oferty firm pożyczkowych oraz funduszy inwestycyjnych i wybrać ten najkorzystniejszy dla Nas.
W sytuacji, w której zmuszeni jesteśmy się zapożyczyć warto zachować szczególną ostrożność. Należy jak najbardziej zmniejszyć ryzyko bycia oszukanym, a co za tym idzie utraty pieniędzy lub mienia. Korzystajmy z listy KNF, bo po to ona powstała, by ochronić konsumentów. Czytajmy również opinie klientów firm, z których usług chcemy skorzystać, korzystajmy także z porównywarek internetowych. W tym miejscu warto podkreślić, że wejście na stronę Komisji Nadzoru Finansowego nic nas nie kosztuje, a może nas ochronić przed popełnieniem błędu, którego będziemy żałować.