70 88 77 582 w 34
wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

Nie masz zdolności kredytowej?

Nie masz zdolności kredytowej?

Pożyczka społecznościowa to zawarcie transakcji pożyczki między osobami fizycznymi zdolnymi do czynności prawnych za pośrednictwem określonych serwisów internetowych przeznaczonych do pośredniczenia w udzielaniu pożyczek społecznościowych oraz umożliwianiu stronom zawieranie transakcji na wspólnie ustalonych warunkach bez udziału instytucji finansowych. Po raz pierwszy pożyczki społecznościowe pojawiły się na brytyjskim rynku gdzie znane są pod angielską nazwą social lending. Serwis przeznaczony do zawierania transakcji pożyczek społecznościowych nosił nazwę Zopa i operał się na prostym działaniu.

Osoby, które były w posiadaniu wolnych środków pieniężnych mogły udzielać  prywatnych pożyczek tym, którzy chcą te pieniądze pożyczyć wchodząc tym samym w rolę pożyczkodawcy bo to od osoby posiadającej kapitał zależy czy pożyczka społecznościowa zostanie danemu wnioskodawcy przyznana i na jakich warunkach odbywać się będzie jej spłata. 2008 rok był przełomem dla Polskiego rynku wśród produktów finansowych pojawiły się pożyczki społecznościowe stając się tym samy nie mała konkurencją dla rygorystycznie trzymających się przepisów banków. Serwisy pośredniczące w udzielaniu i zawieraniu pożyczek społecznościowych są odpowiedzialne za prawidłową rejestrację użytkowników oraz ich wstępną weryfikację pod względem potwierdzenia prawdziwości podanych danych osobowych oraz adresu zamieszkania a także sprawdzenie numeru telefonu i wskazanego rachunku bankowego konsumenta za pomocą wysyłanego kodu w wiadomości sms. Zalety i wady pożyczek społecznościowych.

Pożyczki społecznościowe polegają na pożyczaniu pieniędzy między dwiema osobami fizycznymi nie będącymi kredytodawcą i kredytobiorcą w rozumieniu przepisów ustawy o kredycie konsumenckim oraz bankiem w przypadku pozostałych kredytów. Zdecydowaną wadą pożyczek społecznościowych jest brak możliwości dokonywania jakichkolwiek czynności przez kredytodawcę, które są związane z oceną sytuacji finansowej wnioskodawcy a przede wszystkim brak możliwości kontrolowania spłaty zobowiązania a tym samym bardzo wąskie pole manewru w zakresie tak zwanej windykacji.

Jednak to co jest zazwyczaj wadą dla kredytodawcy lub pożyczkodawcy staje się zaletą dla pożyczkobiorcy ponieważ wiąże się to z wyższą przyzna walnością finansowania i zwiększeniem liczby udzielanych pożyczek społecznościowych konsumentom. Niepodważalną zaletą takiego rodzaju działań jest to, że osoba chcąca zaciągnąć pożyczkę sama wystawia ofertę konkretnej transakcji a to oznacza, że wyznacza również jej warunki od kwoty pożyczki do łącznej sumy, którą należy spłacić wraz z czasem trwania danego zobowiązania. Osoba, która zgłosi się do udzielenia widniejącej w danym serwisie oferty pożyczki nazywana jest inwestorem dlatego, że pożycza określoną sumę pieniędzy inwestując to znaczy odzyskując je z nawiązką. Tak zwany pożyczkobiorca po otrzymaniu finansowania i dokonaniu spłaty otrzymuje ocenę w serwisie pożyczkowym w formie np. gwiazdek, kropek czy koloru profilu co zwiększa jego wiarygodność w oczach inwestorów a tym samym przyspiesza proces kolejnej pożyczki społecznościowej.

Oczywiście zaletą dla drugiej strony czyli dla inwestorów posiadających kapitał jest to możliwość dodatkowego zarobku jakim jest procent od udzielonych pożyczek społecznościowych. Warto zaznaczyć, że do uzyskania takiego finansowania często od wnioskodawcy wymagane są opłaty wstępne pobierane przez serwisy pożyczek społecznościowych w celu weryfikacji konsumenta, która prowadzona jest z troską o bezpieczeństwo osób udzielających tych pożyczek. Ranking trzech pożyczek społecznościowych. Emoreno.pl jest serwisem pośredniczącym w udzielaniu pożyczek społecznościowych i chroniącym prawa konsumentów. Profil oferty do złudzenia przypomina tradycyjną chwilówkę ponieważ czas trwania pożyczki to maksymalnie 30 dni co nie jest najatrakcyjniejszą ofertą jeśli chodzi o czas dla pożyczkobiorców jednak moreno zapewnia, że zupełnie nic więcej poza podstawowymi informacjami nie będzie potrzebne. Serwis pożyczkowy, który nie weryfikuje interesantów tak restrykcyjnie jak banki bardzo przyciąga konsumentów dając ogromną szansę na otrzymanie finansowania tym, którzy znajdują się w fatalnej sytuacji finansowej i nie mogą liczyć na pomoc banków czy instytucji finansowych.

Jak zapewnia serwis dokumentami niezbędnymi do otrzymania pożyczki są tylko aktualny numer telefonu wnioskodawcy, należący do niego rachunek bankowy oraz dowód osobisty. Poza tym oczywistym jest, że potencjalny pożyczkobiorca musi posiadać miejsce zamieszkania i obywatelstwo Rzeczypospolitej Polskiej. Serwis wymaga także aby osoby korzystające z niego miały ukończone 18 lat ale ich wiek nie przekraczał 75 lat. Zdecydowaną zaletą pożyczki w moreno jest fakt, że pożyczkodawca po zawarciu transakcji z pożyczkobiorcą nie widzi żadnych jego danych poza imieniem i nazwiskiem, miejscem zamieszkania i peselem. Należy zaznaczyć, że udzielane w serwisie moreno pożyczki społecznościowe widoczne są w Biurze Informacji Kredytowej. W przypadku kiedy pożyczkobiorca nie zwróci w wyznaczonym terminie określonej sumy pieniędzy w przeciwieństwie do większości serwisów pożyczek społecznościowych to moreno podejmuje działania windykacyjne w imieniu inwestora np. wysyłając dłużnikowi wezwania do zapłaty oraz naliczając odsetki karne, na których zarabia także inwestor. W przypadku gdy zaległość nie zostanie uregulowana w przeciągu 90 dni od terminu przypadającego na dzień spłaty pożyczki wtedy serwis proponuje odkupienie od inwestora niespłaconej pożyczki za co ważne 100% jej wartości. Staje się to kolejnym argumentem utwierdzającym w przekonaniu, że serwis moreno.pl należący do P2P Lending spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zasługuje na miejsce w naszym rankingu.

Następnym serwisem zajmującym się pośrednictwem w pożyczkach społecznościowych jest zakra.pl z motywem przewodnim pod hasłem: ,,mikro pożyczki w skali makro’’. Po wejściu na stronę widoczne dla każdego użytkownika są najpopularniejsze wnioski pożyczkowe i jest to o tyle przejrzyste, że serwis przedstawia to w sześciokolumnowej tabeli z czego kolejno pierwsza to: użytkownik, tytuł pożyczki, okres, kwota, procent i zebrano. Co ciekawe szóstą kolumnę zakra.pl przedstawia procentowo co pozwala zarówno pożyczkobiorcy jak i pożyczkodawcy określić na jakim etapie jest konkretny wniosek pożyczkowy. Zakra.pl pobiera jednak opłaty w celach weryfikacyjnych ale to wnioskodawca decyduje o tym jakich weryfikacji chce dokonać a jakich uniknąć. Na stronie serwisu w zakładce opłaty i prowizje dostępna jest tabela opłat i prowizji zakra.pl, z którą warto się zapoznać jeszcze przez dokonaniem rejestracji. Sama rejestracja jest bezpłatna, opłatom natomiast podlegają różnego rodzaju weryfikacje oraz monity i wezwania do zapłaty a także windykacja sądowa.

Przykładowo opłata za sprawdzenie rachunku bankowego wynosi 1 zł a dowodu osobistego 5 zł. Potwierdzenie adresu zamieszkania to już wydatek rzędu 9 zł a sprawdzenie w bazach BIG, BIK i ZBP to 10 zł i 14 zł. Pozytywne jest z całą pewnością to, że konsument nie jest zobowiązany do opłacania wszystkich weryfikacji przewidzianych w tabeli opłat i prowizji a jedynie tych, które sam wybierze. Warto wspomnieć, że zakra.pl pobiera jednorazową prowizję od uruchomienia pożyczki np. pożyczka gotówkowa wiąże się z prowizją od 2% do 5%, pożyczka hipoteczna to 2% a pożyczka inwestorska to tylko 1% pobieranej automatycznie prowizji.

Negatywne emocje? Nic z tych rzeczy, zakra.pl mimo, że pobiera opłaty jest jedną z czołowych stron gdzie można złożyć ofertę pożyczki społecznościowej. Wbrew pozorom jest to niezwykle popularny serwis pośredniczący w pożyczkach społecznościowych a ruch na stronie świadczy tylko o niesłabnącym zainteresowaniu działalnością zakra.pl. Jednym z największych serwisów finansów społecznościowych jest ciągle rozwijający się kokos.pl. Jest to jednocześnie pierwszy taki serwis w Polsce założony w 2008 roku, który może pochwalić się gronem 260 tysięcy użytkowników zawierających transakcje na 118 milionów złotych. Średnie oprocentowanie pożyczki w serwisie to 17, 85 % co sprawia, że warunki są korzystne a wymagania, które należy spełnić aby takie finansowanie dostać są dużo atrakcyjniejsze i łatwiejsze do spełnienia niż w odstraszających dziś bankach. Na stronie kokos.pl potencjalny pożyczkobiorca od razu bombardowany jest najważniejszymi informacjami poczynając od dostępnego dla każdego kalkulatora pożyczkowego co jest doskonałym rozwiązaniem ze względu na to, że konsument ma możliwość błyskawicznej wizualizacji  całkowitego kosztu pożyczki, o którą chce się ubiegać.

Przykładowo dla pożyczki 1200 zł na 6 miesięcy od razu wiadomo, że rata wyniesie 252,93 zł oprocentowanie w wysokości 5% ale RRSO to już 131, 29%, weryfikacja numeru konta to tylko 0,01 zł ale jest też prowizja w kwocie równej 300 zł co daje łączną sumę do spłaty 1517,54 zł co i tak nie jest wysoką sumą w przypadku pożyczek pozabankowych. Jednak serwis kokos.pl nie bez powodu znajduje się na ostatnim miejscu naszego rankingu 3 pożyczek społecznościowych, jako jedyny dyskwalifikuje każdego konsumenta będącego w bazach dłużników co zupełnie kłóci się z samą ideą pożyczek społecznościowych ponieważ głównym ich atutem ma być ominięcie restrykcyjnych baz i sterty zaświadczeń a jeśli tak nie jest to jaka właściwie jest różnica między pożyczką społecznościową w kokos.pl a pożyczką poza bankową w firmie pożyczkowej. Pożyczki udzielane w serwisie kokos.pl udzielane są jednak przez osoby i osobom prywatnym a sam serwis nie finansuje tych transakcji dlatego nie jest on firmą pożyczkową. Na decyzję o umieszczeniu kokos.pl w rankingu miało wpływ bardzo wiele pozytywnych opinii na temat serwisu oraz wieloletnia jego działalność co świadczy o dużym doświadczeniu.

0 0 votes
Daj ocenę

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments